Strzałka w lewo
WRÓĆ
DO GÓRY
9/7/2022

Koniecznie przeczytaj przed pierwszą wizytą w gabinecie akupunktury - najczęstsze pytania

Wskazania do akupunktury wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia): bolesne miesiączki, bóle kręgosłupa, głowy, kolana, szyi, depresja, działania niepożądane radioterapii lub/i chemioterapii, katar alergiczny „łokieć tenisisty”, nadciśnienie tętnicze, nudności i wymioty, reumatoidalne zapalenia stawów, rwa kulszowa, zapalenie stawu barkowego, astma oskrzelowa, bezpłodność żeńska, bezsenność, cukrzyca, dna moczanowa, fibromialgia i zapalenie powięzi, krwawienia z nosa, nawracające infekcje, nerwica, niedoczynność jajników, otyłość, zapalenie prostaty, sztywność szyi, świąd, trądzik, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół policystycznych jajników, zespół Reynauda, zespół Sjögrena, zespół stresowy.

Najlepsze praktyki odnośnie akupunktury - kiedy działa, a kiedy nie?

Cierpliwość i odpowiednia dawka - klucz do równowagi

Akupunktura jest niezwykle skuteczną metodą uzdrawiania wymaga jednak... cierpliwości i konsekwencji. W dzisiejszych szybkich czasach oczekujemy natychmiastowej gratyfikacji lub efektów podejmowanych działań. Trzeba mieć jednak świadomość, że w przypadku równoważenia ciała na poziomie przyczyn, a nie objawów trzeba dać organizmowi przestrzeń do regeneracji oraz nastawić się na proces. Często bywa tak, że osoby, które zaczynają terapię akupunkturą oczekują rezultatów od razu, a gdy ich nie ma przestają chodzić na zabiegi. To błędne myślenie, dlatego nie jesteśmy w stanie pomóc takim osobom. Z akupunkturą jak z lekami lub ziołami - są nieskuteczne, chyba że przyjmujesz przepisaną dawkę. Jeśli akupunktura nie występuje wystarczająco często – konsekwentnie i w odpowiednim przedziale czasowym – jest mało prawdopodobne, aby przyniosła pożądany efekt.

Plan terapeutyczny

Akupunktura działa łącznie, to znaczy, że jeden zabieg opiera się na następnym. Liczba sesji uzależniona jest od danej dolegliwości. Często sesja 10 zabiegów rozłożona w intensywności 1 lub 2 spotkań w tygodniu daje zazwyczaj spektakularne efekty, a nawet całkowite wyleczenie, natomiast to... wszystko zależy od natury i zaawansowania Twojej dolegliwości. Akupunktura najlepiej działa profilaktycznie, dlatego szczególnie zapraszam do gabinetu gdy nic się nie dzieje. :)

  • Pewne ostre problemy – na przykład sztywność i ból szyi, napięcia mięśniowe i skręcenia spowodowane przez urazy sportowe, wczesny etap zespołu cieśni nadgarstka – zwykle ustępują w sesjach od pięciu do dziesięciu, czasami mniej.
  • Choroby przewlekłe, szczególnie te związane z osłabieniem czynnościowym narządów lub niską odpornością, wymagają długotrwałego wparcia (równoważenia). Przykłady tych bardziej przewlekłych stanów obejmują większość przypadków niepłodności, astmy, alergii, niektórych chorób skóry, takich jak łuszczyca i chorób neurologicznych.
  • Nagłe stany, takie jak ciężkie migreny lub ból pooperacyjny, mogą wymagać 2-3 zabiegów tygodniowo do momentu ustąpienia objawów, a następnie rzadszych wizyt, aż do ustabilizowania się stanu. Ostatecznie możesz przejść do raz w miesiącu lub mniej w celu utrwalenia efektu.

W trakcie terapii może pojawić się efekt tak zwanego nasilenia objawu, co oznacza, że dany problem zdrowotny - aktualnie występujący lub wcześniej stłumiony - zanim zaniknie, jest skutecznie przerabiany przez organizm, co manifestuje się nasileniem objawów.

Twój poziom energii determinuje moc akupunktury

Kolejny kluczowy czynnik sukcesu akupunktury wiąże się z konstytucją ciała. Jeśli na początku pracy z akupunkturą już jesteś wyczerpany fizycznie lub emocjonalnie, lub cierpisz na wyniszczającą chorobę lub wyczerpujący styl życia, czas oczekiwania na  efekty potrwa dłużej niż przeciętnie.

Akupunktura równoważny energię w twoim ciele, aby wspierać proces leczenia. Jeśli poziom twojej energii jest niski, ciało nie dysponuje zasobami, które wpłynęłyby na poprawę Twojego samopoczucia. Dlatego często zanim można będzie zająć się dolegliwościami, które doprowadziły Cię do Twojego obecnego samopoczucia, będziemy potrzebowali popracować nad przywróceniem podstawowych zasobów energetycznych.

Zabiegi akupunktury mogą zwiększyć poziom energii dzięki określonym punktom akupunktury i dodatkowym metodom działania, takim jak np. moksoterapia inaczej zwana termopunkturą. Istnieją również techniki samopomocy zwiększające ilość energii, takie jak akupresura i ćwiczenia zdrowotne. Jeśli generalnie funkcjonujesz na niskim poziomie energii, lub jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę lub przechodzisz przez szczególnie stresujący lub męczący okres w swoim życiu, spodziewaj się pewnego wstępnego etapu pracy. W zależności od tego, jak bardzo jesteś wyczerpany, zwiększenie poziomu energii, aby prawdziwa praca mogła się rozpocząć, może zająć od jednej do kilku sesji.

Jesteś tym co jesz i... jak jesz

Żywienie i styl życia znacznie przyczyniają się do sukcesu związanego z akupunkturą. Jeśli twoje ciało nie jest prawidłowo odżywione, a jest przemęczone, proces powrotu do równowagi może być mozolny. Dlatego przed wizytą jak i w trakcie zapytamy Cię o Twoje żywienie i zarekomendujemy konkretną terapię naturalnymi, niezwykle skutecznymi preparatami ziołowymi lub grzybowymi (mykologia).  

Czasami nawet żywność uznawana za „zdrową” według zachodnich standardów żywieniowych może być szkodliwa dla twojej konkretnej konstytucji. Poza dietą, zapytamy Cię o styl życia, na przykład kiedy kładziesz się spać, ile pijesz alkoholu, ile godzin pracujesz, itd. Wszystkie te informacje składają się na twój ogólny obraz zdrowia i pomagają akupunkturzyście określić twój stan w momencie rozpoczęcia kuracji.

Akupunktura wymaga myślenia o zdrowiu w zupełnie nowy sposób, odmienny od tego, do którego przyzwyczajona jest większość z nas. Kuracja akupunkturą ma miejsce, gdy pacjent i terapeuta działają jako partnerzy, kiedy akupunkturzysta naprawdę słucha pacjenta, a pacjent jest otwarty na nowe spojrzenie na zdrowie. Tylko wtedy akupunktura może przynieść oczekiwane rezultaty.

I na koniec - wiem, że to będzie dobra współpraca! Wszystko zależy od Twojego zaangażowania i nastawienia. Jesteśmy tutaj aby Ci służyć w Twojej drodze ku wspaniałemu samopoczuciu.

A zatem życzymy odwagi w dążeniu do równowagi i nie możemy doczekać się Ciebie na miejscu.

Twoi Opiekunowie Zdrowia - Mateusz Jasiński & Juliusz Sury :)

Polecane artykuły