Strzałka w lewo
WRÓĆ
DO GÓRY
26/2/2020

Picie ciepłej wody w ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Często zdarza się, że ludzie pijący dużo wody i tak mają problem z odwodnieniem, który objawia się m.in: suchością skóry, zaparciami czy obrzękami. Przyczyną może być bardzo słaby ogień trawienny lub osłabienie funkcji nerek. W konsekwencji odpady metaboliczne mogą blokować dopływ wody do komórek. By zwiększyć wchłanialność wody na poziomie komórkowym Tradycyjna Medycyna Chińska zaleca gotowanie wody.

Często zdarza się, że ludzie pijący dużo wody i tak mają problem z odwodnieniem, który objawia się m.in: suchością skóry, zaparciami czy obrzękami. Przyczyną może być bardzo słaby ogień trawienny lub osłabienie funkcji nerek. W konsekwencji odpady metaboliczne mogą blokować dopływ wody do komórek. By zwiększyć wchłanialność wody na poziomie komórkowym Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) zaleca gotowanie wody.

Co więcej TCM traktuje prawidłowe trawienie jako najbardziej istotny czynnik długiego i zdrowego życia. Twój układ pokarmowy składa się z wielu organów które pracują wspólnie, aby rozłożyć, wchłonąć, przetworzyć i przetransportować wszystkie składniki odżywcze ze spożywanych pokarmów. Bez zdrowego trawienia zapomnij o dobrym samopoczuciu i zdrowiu.

Gorąca woda wzmacnia soki, nie osłabia układu trawiennego (środkowego ogrzewacza) przez ochłodzenie. Przeciwdziała nadwadze i wydala nadmiar płynów oraz przyspiesza przemianę materii.

Zimna woda ma charakter „Wody” wg. teorii 5 elementów i charakteryzuje się skupiającym ruchem energii i materii. Gorąca woda ma charakter „Ognia”, w związku z czym charakteryzuje się ruchem rozprzestrzeniającym, a więc poza samym efektem dostarczania wody, poruszy płyny już znajdujące się w ciele, a ruch to fizjologia i życie.

Od czego zacząć?

Pić 1-3 szklanki przegotowanej, ciepłej wody. Proste, prawda? Podobno wody nie da się w kuchni spalić, więc powinno pójść łatwo.

Przepis:

  1. Zagotuj wodę.
  2. Wlej ją do naczynia.
  3. Jak trochę wystygnie – wypij. UWAGA! Woda ma być wciąż gorąca, jednak ma nie doprowadzać do poparzenia.

Dlaczego picie ciepłej wody jest dla Ciebie dobre?

Główne funkcje trawienne spełnia w organizmie śledziona i jej partner, żołądek. Śledziona spełnia szereg ważnych funkcji, m.in.: transport płynów, szczelność naczyń krwionośnych, współtworzenie krwi, kształt ciała, jędrność, mięśnie i pobieranie esencji z pokarmu.

Żołądek trawi, czyli zawiaduje “ogniem trawiennym”. Kiedy pijemy ciepłą lub gorącą wodę, to ten ogień podtrzymujemy.

Gdy pijemy zimną, gasimy go, zaburzając nie tylko trawienie, ale resztę funkcji, zależnych od śledziony i żołądka. Sok żołądkowy nie powinien być rozrzedzany, kiedy coś spożywamy. A zatem prosta zasada: pij 15-30 min przed posiłkiem i 1-2 godziny po nim.

Kiedy pić ciepłą wodę?

Pij 1-3 szklanki przegotowanej, ciepłej wody w czterech momentach dnia

  • po wstaniu, 15-30 przed pierwszym posiłkiem,
  • po 1-2 godzin od śniadania
  • po 1-2 godzin od obiadu,
  • po kolacji i lub godzinę przed snem – 1 szklankę gorącej wody.

Należy odczekać od 1 do 2 godzin po każdym posiłku, zależy jaki posiłek się zjadło. Im ciężej strawny, tym dłużej czekasz. Nie popijamy po posiłkach! Dopuszczalne jest jedynie wypicie kilku łyków gorącej wody na koniec posiłku, jeśli czujemy taką potrzebę (np. gdy był dość suchy), ale to dosłownie kilka łyków, aby nie rozcieńczać soków żołądkowych. Dobrze jest niejako “jeść” wodę, co oznacza mieszanie ze śliną zanim się ją połknie — wlewanie w siebie wody nie jest dobre dla zdrowia. W tej praktyce nie chodzi o picie ogromnej ilości wody. Dziennie ok. 2 litrów jest OK i nie trzeba więcej.

Zasada: im bardziej soczyste, płynne, oparte na warzywach pożywienie przyjmujesz, tym mniej wody musisz pić. Im więcej mięsa, chleba i innych suchych, zimnych pokarmów – tym ciepłej wody potrzeba Ci więcej.

Zastosowanie ciepłej wody

1. Świetny lek na… kaca. Alkohol to, w rozumieniu Medycyny Chińskiej, „wilgoć i gorąco” wprowadzane do organizmu. Żeby się ich pozbyć wilgoć należy poruszyć, a gorąco schłodzić. I takie właśnie funkcje spełnia gorąca woda.

2. Chłodzenie – gorąca woda pomaga schłodzić organizm np. w czasie upałów. Dlaczego? Po pierwsze porusza płyny ciała, co usprawnia wszystkie przemiany cieplne. Poza tym wprowadzając gorącą wodę do organizmu, ciało (które dąży do równowagi) „włączy chłodzenie”. Beduini podróżując przez pustynię piją m.in. duże ilości gorącej wody.

3. Problemy z zaparciami – w wielu przypadkach, problem z zaparciami związany jest z nieodpowiednim nawilżeniem jelita. A jako, że ciepła woda najlepiej nawilża, jest naturalnym rozwiązaniem problemu.

4. Pełność nadbrzusza po jedzeniu – Zjadłeś za dużo? Wypij 1-2 szklanki gorącej wody. Jak pisałem gorąca woda wspomaga ruch energii/materii w ciele. Często taka dawka ciepłej wody przynosi ulgę w ciągu kilku, do kilkunastu minut.

5. Likwidacja obrzęków – Miewasz obrzęki? W Medycynie Chińskiej nazywa się to zastojem płynów lub inaczej wilgocią. Regularne picie gorącej wody usprawni poruszanie się płynów w Twoim ciele, przez co obrzęki będą regularnie coraz mniejsze i mogą całkiem ustąpić. Jeśli obrzęki nie ustępują, wskazuje to bardzo często na nieprawidłowości związane z dietą i wymaga dodatkowych zaleceń (najczęściej również stosunkowo prostych).

Lista jest oczywiście dłuższa, podałem tylko najpopularniejsze zastosowania.

Jaka woda?

Najlepiej, gdy woda jest gotowana do 10 min w osobnym naczyniu – w garneczku, w dedykowanym innym naczyniu (niekoniecznie w czajniku, szczególnie, gdy używasz wody, z której odkłada się kamień). Do pracy można zabrać wodę ugotowaną wodę w termicznym, dużym kubku. Ideałem jest gotowanie na prawdziwym ogniu, bo ogień to życie. Ale gaz też jest bardzo dobry.

Tyle.

Sprawdź na sobie i korzystaj z mądrości Medycyny Chińskiej.

Na zdrowie!

Polecane artykuły