Strzałka w lewo
WRÓĆ
DO GÓRY
30/9/2021

Jak działa akupunktura? Rzecz o tlenku azotu #1

Jak działa akupunktura? W tym cyklu będę skupiać się na fizjologicznych aspektach akupunktury. Ten cykl dedykuję tym osobom, które pojmują świat wyłącznie przez logiczne postrzeganie rzeczywistości. Jeśli chcesz zgłębić temat bardziej, odsyłam Cię do konkretnych badań. Osobiście jednak uważam, że nic nie zastąpi doświadczenia i sprawdzenia na sobie jak działa ta niezwykła metoda przywracania równowagi w ciele. Nawet jeśli powstanie kolejnych sto tysięcy badań w tym obszarze, to dla mnie i tak akupunktura pozostanie magią, która po prostu działa.

Akupunktura a tlenek azotu

W 1998 zespołowi trzech badaczy przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii ponieważ odkryli oni rolę jaką pełni tlenek azotu w funkcjonowaniu układu krążenia.

Ten wyjątkowy związek zwany potocznie królem przepływu krwi wpływa m. in. na regulację napięcia naczyń krwionośnych i co za tym idzie ciśnienia tętniczego krwi. Wykazano, że akupunktura powoduje znaczące uwalnianie tlenku azotu, co wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych [4].

Tlenek azotu poszerza średnicę naczyń krwionośnych, które uległy zawężaniu wskutek chorób takich jak miażdżyca.

I co z tego?

A no to, że ważnym czynnikiem warunkującym zdrowie jest to, czy nasz układ krążenia jest w stanie dostarczyć krew do każdego miejsca w naszym ciele, do każdej najdrobniejszej komórki. Bez krwi nie dostarczymy tlenu, a bez niego nie ma pokarmu (paliwa) potrzebnego komórkom do pracy. Nie zostaną również usunięte szkodliwe substancje, a zatem trudniej jest powrócić organizmowi do równowagi.

Rola tlenku azotu:

  • reguluje przepływ krwi,
  • przyczynia się do tworzenia nowych, drobnych naczyń krwionośnych,
  • wpływa na funkcję płytek krwi (zmniejsza krzepliwość krwi),
  • poprawia odporność organizmu i funkcje kognitywne (w tym pamięć) [2].

Co ciekawe, zrozumienie roli tlenku azotu przyczyniło się także do znacznej poprawy wyników wielu profesjonalnych sportowców, szczególnie biegaczy [3].

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o tlenku azotu, odsyłam do artykułu.

__________________

[1] Nobel prize in Physiology and Medicine (1998) for discoveries concerning “nitric oxide as a signalling molecule in the cardiovascular system”.

[2] Stephan BCM, Harrison SL, Keage HAD, Babateen A, Robinson L, Siervo M. Cardiovascular Disease, the Nitric Oxide Pathway and Risk of Cognitive Impairment and Dementia. Curr Cardiol Rep. 2017.

[3] Dietary nitrate supplementation and exercise performance. Jones AM1.

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=acupuncture+nitrogen+oxide

Polecane artykuły